Seuraa meitä:
0
Lainata
    Välisumma: 0 dollaria
    Luonnonmukaiset ja luonnonmukaiset viinilasipakkaukset: EU-sertifiointivaatimukset ja pullon määrittelyopas
    Kotiin » Blogit » Blogit » Hankintaoppaat » Luomu- ja luonnonviinilasipakkaukset: EU-sertifiointivaatimukset ja pullon erittelyopas
    Mukautettu

    Luonnonmukaiset ja luonnonmukaiset viinilasipakkaukset: EU-sertifiointivaatimukset ja pullon määrittelyopas

    Katselukerrat: 41     Tekijä: HUIHE Editorial Team Julkaisuaika: 2026-09-02 Alkuperä: HUIHE PAKKAUS

    Tiedustella

    whatsapp jakamispainike
    Facebookin jakamispainike
    linkedinin jakamispainike
    wechatin jakamispainike
    linjan jakamispainike
    Twitterin jakamispainike
    pinterestin jakamispainike
    jaa tämä jakamispainike

    Luomu-, luonnon- ja biodynaamiset viinit ovat yksi nopeimmin kasvavista Euroopan viinimarkkinoiden segmenteistä, ja niiden lasipakkauspäätökset muodostuvat sääntelyvelvoitteiden, yhteisön sopimusten ja kestävän kehityksen arvojen yhdistelmästä, jotka eroavat merkittävästi perinteisistä viinipakkauksista. Erot ovat tärkeitä: luomuviiniä säätelee EU:ssa erityinen sertifiointiasetus ja selkeät merkintävaatimukset; luonnonviinillä ei ole EU:n oikeudellista määritelmää, mutta se toimii laajalti ymmärrettyjen alan sopimusten mukaisesti; biodynaaminen viini on riippumattomien kolmansien osapuolien sertifioima omilla standardeillaan. Jokainen kategoria asettaa eri vaatimukset pullon eritelmille ja etiketin suunnittelulle.

    Näiden viiniluokkien kanssa työskentelevien lasipullojen ostajien ja pakkausryhmien käytännön kysymykset ovat erityisiä: mitä EU:n luomusertifiointi edellyttää etikettipaneelilta? Mitä pullon paino- ja sulkemiskäytäntöjä luonnollinen viiniyhteisö odottaa? Mikä pullon spesifikaatio on turvallinen petillant Naturall -karbonoinnissa? Miten EU-asetuksen 2021/2117 joulukuusta 2023 käyttöön otetut ainesosa- ja ravintoarvoilmoitusvaatimukset vaikuttavat etikettipaneelin mittoihin, jotka tulee suunnitella pullon suunnitteluun?

    Tässä oppaassa käsitellään näitä kysymyksiä luokittain, ja se kattaa EU:n sääntelyvaatimukset, vakiintuneet pakkauskäytännöt ja käytännön eritelmien tarkistuslistan jokaiselle viinityypille. Se on ainoa artikkeli tässä EU Market -sarjassa, joka keskittyy viinilasipakkauksiin – kaikki edelliset artikkelit käsittelivät väkeviä alkoholijuomia ja juomia. Elintarvikkeiden kanssa kosketuksiin joutuvien materiaalien vaatimustenmukaisuuskehys, joka koskee kaikkia lasipakattuja tuotteita, mukaan lukien viiniä, on käsitelty oppaassamme EU väkevien alkoholijuomien lasipakkausten vaatimustenmukaisuus ; Tämä opas keskittyy viiniluokkakohtaisiin vaatimuksiin, jotka ovat perustason yläpuolella.

    Sisällysluettelo

    Nopeat vastaukset

    Mitä eroa on luomu-, luonnon- ja biodynaamisella viinillä EU:n pakkaustarkoituksiin?

    Luomuviini on laillisesti määritelty ja sertifioitu EU:n asetuksen 2018/848 mukaisesti. Se edellyttää sertifioitua luomurypäleen viljelyä ja säänneltyä viininvalmistuskäytäntöä; Etiketissä on oltava EU:n luomulehtilogo erityisten pakollisten tietojen kera. Luonnonviinillä ei ole EU:n virallista oikeudellista määritelmää – termiä ei suojata laillisesti, eikä EU:n valtuuttamaa sertifikaattia tai logoa ole. Biodynaamiset viinit ovat kolmansien osapuolien sertifioimia (pääasiassa Demeter International ja Biodyvin Euroopassa), joilla on omat tuotantostandardinsa ja sertifiointimerkinnät, jotka saattavat näkyä etiketissä. Pakkausryhmien kohdalla ero määrittää, mitkä pakolliset merkintäelementit on sisällytettävä pullon etikettipaneeliin.

    Asettaako EU:n luomusertifiointi erityisiä vaatimuksia viinipullojen eritelmille?

    Asetuksen 2018/848 mukainen EU:n luomusertifikaatti säätelee luomuviinin tuotantoa – rypäleitä, viininvalmistuskäytäntöjä ja sallittuja lisäaineita. Se ei vaadi tiettyjä pullojen materiaaleja, muotoja tai painoja. Sertifioitu luomuviini voidaan pakata mihin tahansa elintarvikekäyttöön sopivaan lasipulloon. Sertifioinnin vaikutus pakkauksiin on epäsuora: EU:n luomulogo, tarkastuslaitoksen koodi ja maatalouden alkuperänimitys tulee näkyä etiketissä, mikä vaikuttaa käytettävissä olevaan etikettipaneeliin. Elintarvikekontaktin vaatimustenmukaisuusvaatimukset (Declaration of Compliance, joka viittaa asetukseen 1935/2004) koskevat lasipulloa riippumatta siitä, onko viini luomulaatuista – tämä on kaiken viinilasin lähtökohta, ei luomukohtainen vaatimus.

    Mikä pullon paino on tyypillistä luomu- ja luonnonviinille EU:n markkinoilla?

    Luonnollinen viiniyhteisö suosii vahvasti ja vakiintuneesti kevyempää lasia osana kestävän kehityksen periaatetta. Vaikka perinteiset premium-viinipullot voivat ylittää 600–900 g, luonnolliset viinintuottajat ovat aktiivisesti siirtyneet alle 450 g:n 750 ml:n pulloihin, ja monet käyttävät 350–420 g:n pulloja. Luomuviinillä ei ole samaa epävirallista painosopimusta – luomusertifikaatti ei kerro mitään pullon painosta – mutta kestävän kehityksen arvoja noudattavat tuottajat valitsevat usein kevyemmän lasin täydentäväksi lausunnoksi. Käytännön vaikutuksena on, että luonnonviiniasiakkaiden kanssa työskentelevien lasintoimittajien tulisi johtaa kevyillä ominaisuuksilla perinteisten viinimarkkinoiden raskaampien premium-perception-pullojen standardien sijaan.

    Mitä sulkutyyppejä käytetään luonnonviinissä ja luomuviinissä?

    Luonnonkorkki on edelleen EU:n markkinoilla myytävien kuohumattomien luomuviinien ja luonnonviinien hallitseva sulkemispaikka laajemman viinimarkkinakäytännön mukaisesti. Luonnonviiniyhteisö käyttää kuitenkin suuremman osuuden kruunukorkkeja kuin perinteinen viini – erityisesti viineissä, joissa on vähän tai ei lainkaan sulfiittilisäystä, joissa hapettumisriski korkkimisen aikana on huolenaihe, ja pétillant naturel -tyyleissä, joissa kruunukorkki on olennaisesti vakio. Vahakastettuja korkkeja ja teknisiä DIAM-korkkeja käyttävät myös luonnonviinin tuottajat, jotka haluavat luonnonkorkin estetiikkaa ilman TCA-kontaminaatioriskiä. Kierrekorkit ovat harvinaisempia luonnonviinien luokassa kuin uuden maailman perinteisessä viinissä, vaikka jotkut tuottajat käyttävät niitä. Sulkemisvalinta on sekä tekninen että yhteisöllinen signaali – luonnolliset viinin ostajat ja sommelierit ovat virittyneet siihen, mitä sulkeminen viestii tuotantotavasta.

    Mitä merkintöjä EU:ssa myytävässä luomuviinissä on oltava, ja miten ne vaikuttavat etikettien suunnitteluun?

    EU:ssa myytävässä luomuviinissä on oltava: EU:n luomulehtilogo (vähintään 9 mm leveä, asetuksessa määritellyt värit), sertifioinnin myöntävän tarkastuslaitoksen koodinumero ja maatalousraaka-aineiden alkuperänimitys ('EU Agriculture',' 'Non-EU Agriculture' tai 'EU/Nn-EU Agriculture'). Lisäksi joulukuusta 2023 alkaen asetuksen (EY) N:o 2021/2117 mukaisesti kaikissa EU:ssa myytävissä viineissä on oltava ainesosaluettelo ja ravintoarvoilmoitus joko suoraan etiketissä tai QR-koodin kautta. Luomuviinien etiketeissä, joissa on oltava molemmat pakolliset elementit, etikettipaneelin suunnittelu on ratkaisevan tärkeää: EU:n luomulogon, tarkastuslaitoksen koodin, alkuperämerkinnän ja QR-koodin (tai täydellisen ravintoarvotaulukon) on oltava selkeästi etiketissä luettavuutta heikentämättä.

    Luomu- ja luonnonviinilasipakkaukset EU-sertifiointivaatimukset ja pullon tekniset tiedot Guide.jpg

    1. EU:n viiniluokat: mitä orgaaniset, luonnolliset ja biodynaamiset pakkaukset merkitsevät

    Kolmella yleisimmin käytetyllä termillä kuvaamaan kestävyyden ja käsityöviininvalmistuksen risteyskohdassa olevia viinejä – luomu, luonnollinen ja biodynaaminen – on EU:ssa perustavanlaatuinen erilainen oikeudellinen asema, ja tämä ero määrittelee kutakin pakkausten noudattamista koskevat velvoitteet.

    Luomuviini on EU-lainsäädännössä säännelty luokka. Luomutuotantoa ja merkintöjä koskeva EU:n asetus 2018/848 määrittelee luomuviinin EU:ssa, määrittelee sertifiointiprosessin ja määrittelee merkintävaatimukset mukaan lukien EU:n luomulehtilogon pakollisen käytön. Luomuviinien sertifioinnin myöntävät asianomaisen EU-jäsenvaltion valtuuttamat akkreditoidut (julkiset tai yksityiset) tarkastuslaitokset. Sertifiointi kattaa sekä rypäleen viljelyn että viininvalmistuksen.

    Luonnonviini ei ole EU:n lainsäädännön säännelty luokka. Euroopan komissio ei ole määritellyt tai suojellut termiä, eikä luonnonviinille ole olemassa EU:n sertifiointilogoa. Termiä käytetään laajalti markkinoinnin kuvaajana, ja alan toimijat ymmärtävät sen tarkoittavan luonnonmukaisesti tai biodynaamisesti kasvatettuja rypäleitä, vähäistä viininvalmistuksen interventiota ja vähän tai ei lainkaan lisättyjä sulfiitteja – mutta nämä parametrit määritellään epävirallisilla alan sopimuksilla ja vapaaehtoisilla kolmannen osapuolen sertifikaateilla, ei EU:n lainsäädännöllä. Pakkaustarkoituksiin: sana 'luonnollinen' voi esiintyä viinin etiketissä kuvauksena, mutta siihen ei liitetä pakollisia sertifiointielementtejä EU:n tasolla.

    Biodynaaminen viini on väliasemassa. Biodynaamista maataloutta ja viinintuotantoa ei ole määritelty EU:n lainsäädännössä, mutta biodynaamisen sertifioinnin myöntävät tunnustetut kolmannet tahot – ensisijaisesti Demeter International (toimii useimmissa EU:n jäsenvaltioissa kansallisten Demeter-organisaatioiden kautta) ja Biodyvin (ranskalainen järjestö, joka kattaa Euroopan biodynaamisia viinitilaa). Sertifioitujen biodynaamisten viinien etiketeissä voi olla Demeter- tai Biodyvin-sertifiointimerkki. Biodynaaminen sertifiointi edellyttää yleensä EU:n luomusertifiointia sekä biodynaamisten käytäntöjen noudattamista – joten biodynaamisissa viinietiketissä on usein sekä EU:n luomulehtilogo että Demeter- tai Biodyvin-merkki.

    2. EU:n luomuviinien sertifiointi: asetus 2018/848 ja mitä se vaatii

    EU:n asetus 2018/848, joka korvasi aiemman asetuksen 834/2007, on puiteasetus luonnonmukaiselle tuotannolle ja merkinnöille kaikille luomutuotteille, mukaan lukien viinille. Erityisesti luomuviinille siinä asetetaan kaksi vaatimustasoa: mitä viinitarhassa on tapahduttava (sertifioitu luomurypäleenviljely) ja mikä on sallittua viinitilalla (viininvalmistuskäytännöt, sallitut lisäaineet).

    Viinitarhojen vaatimukset

    Luomurypäleenviljely vuoden 2018/848 mukaisesti kieltää synteettiset torjunta-aineet, rikkakasvien torjunta-aineet ja lannoitteet. Siirtymäaika (yleensä 3 vuotta) vaaditaan ennen kuin viinitarhan rypäleet voidaan sertifioida luomulaatuisiksi. Tarkastuselin suorittaa viinitarhan vuosittain tarkastuksia sertifioinnin ylläpitämiseksi.

    Viininvalmistuksen vaatimukset

    Luomuviinin merkittävin viininvalmistuksen rajoitus on alempi sulfiitin (SO₂) enimmäistaso verrattuna perinteiseen viiniin:

    • Luomupunaviini: enintään 100 mg/l SO₂:n kokonaismäärä (verrattuna 150 mg/l perinteiseen)

    • Luomuvalko- ja roséviini: enintään 150 mg/l SO₂:n kokonaismäärä (verrattuna 200 mg/l perinteiseen)

    • Luonnonmukaiset makeat viinit: alarajoja sovelletaan erityisillä jäännössokeritason kynnyksillä

    Tietyt perinteisessä viinissä sallitut viininvalmistuksen lisäaineet ja valmistuksen apuaineet ovat kiellettyjä tai rajoitettuja luomuviinissä. Yksityiskohtaiset sallittujen ja kiellettyjen aineiden luettelot on esitetty asetuksen 2018/848 liitteessä II ja siihen liittyvissä delegoiduissa säädöksissä.

    Pakkauksen vaikutukset

    Asetus 2018/848 ei määrittele luomuviinien pullojen materiaaleja, painoja tai muotoja. Pakkauksen tulee olla elintarvikekosketuksen mukainen (kuten kaikkien viinien kohdalla), mutta luomusertifiointi ei aiheuta pullon lisävaatimuksia. Asetuksen ensisijainen pakkausvaikutus on etiketissä, jossa on oltava tietyt pakolliset elementit. Elintarvikkeiden kanssa kosketuksissa olevien vaatimustenmukaisuuden perustaso — Vaatimustenmukaisuusvakuutus, joka viittaa asetukseen (EY) 1935/2004, REACH SVHC-vakuutus — koskee luomuviinilasia täsmälleen samoin kuin tavanomaista viinilasia.

    Luomu- ja luonnonviinilasipakkaukset EU-sertifiointivaatimukset ja pullon määrittelyopas 04.jpg

    3. EU:n viinien merkinnät asetuksen 2021/2117 mukaisesti: Pakkauksen vaikutus

    EU:n asetus 2021/2117 (YMJ-viiniasetusta muuttava) otti käyttöön pakolliset ainesosaluettelot ja ravintoarvoilmoitukset EU:ssa myytäville viineille 8.12.2023 alkaen. Tämä on merkittävin viimeaikainen muutos viinien merkintävaatimuksiin ja vaikuttaa suoraan kaikkien EU:n markkinoilla myytävien viinipullojen etikettitaulujen suunnitteluun.

    Mitä etiketissä tulee näkyä

    Joulukuusta 2023 alkaen EU:n viinien etiketeissä on oltava:

    • Ainesosaluettelo (luettelo viinirypäleistä ja kaikista viininvalmistuksen lisäaineista, mukaan lukien sulfiitit, hienostusaineet jne.)

    • Ravintoarvoseloste, joka sisältää energiaarvon, rasvat, tyydyttyneet rasvat, hiilihydraatit, sokerit, proteiinit ja suolat

    Tuottaja voi halutessaan sijoittaa täydellisen ainesosaluettelon ja ravintoarvotaulukon fyysiseen etikettiin tai vain energia-arvon fysikaaliseen etikettiin, jolloin kaikki ainesosat ja ravintoarvotiedot ovat saatavilla e-etikettiin linkittävän QR-koodin kautta. QR-koodin reitti on otettu laajalti käyttöön, koska se vähentää tarratilaa, mutta se asettaa QR-koodin vähimmäiskokovaatimuksen (noin 1,5 cm × 1,5 cm), joka on sijoitettava tarrapaneeliin. Katso QR-koodien ja digitaalisten merkintöjen laajempi EU-pakkauskonteksti oppaastamme EU:n PPWR ja lasipakkaukset , jotka kattavat EU:n pakkauskehysten digitaalisten merkintöjen vaatimusten risteyksen.

    Luomuviinien etikettipaneelin vaatimukset

    Luomuviinien etiketissä on oltava kaikki viinin vakiomerkintäelementit sekä luomusertifiointiin liittyvät elementit:

    Merkintäelementti

    Vaatimus

    Minimikoko/muoto

    EU:n luomulehtilogo

    Pakollinen EU-sertifioidulle luomuviinille; on oltava samassa näkökentässä kuin myyntinimike

    Leveys vähintään 9 mm; värit: valkoinen vihreällä taustalla (Pantone 376) tai mustavalkoinen vaalealla tai tummalla taustalla

    Tarkastuslaitoksen koodi

    Pakollinen; sertifiointielimen koodinumero (esim. 'IT-BIO-006' muoto)

    Sen on oltava samassa näkökentässä kuin EU:n luomulogo

    Maatalouden alkuperänimitys

    'EU:n maatalous',' 'EU:n ulkopuolinen maatalous' tai 'EU/EU:n ulkopuolinen maatalous' rypäleiden alkuperästä riippuen

    Sama näkökenttä kuin EU:n luomulogo; fonttikokoa on säädetty luettavaksi

    Ravintoarvoilmoitus / QR-koodi

    Pakollinen joulukuusta 2023 alkaen; koko taulukko tai energia-arvo tarrassa + QR-koodi

    QR-koodin vähintään noin 1,5 cm × 1,5 cm; sijoitettu paikkaan, jossa se voidaan skannata ilman esteitä

    Ainesosaluettelo

    Pakollinen joulukuusta 2023 alkaen; tarrassa tai QR-koodilla/e-etiketillä

    Tarrassa: luettava fonttikoko; QR-koodin kautta: fyysisessä tarrassa ei ole kokorajoitusta

    Luomuviinipulloissa, joissa on pienet etikettipaneelit – korkeat kapeat pullot, pullot, joissa on laaja koristepeitto – EU:n luomulogon (sen vähintään 9 mm leveyden ja sitä ympäröivän näkökentän vaatimukset) sisällyttäminen QR-koodin rinnalle edellyttää huolellista etiketin asettelusuunnittelua ennen kuin taideteos on viimeistelty. Tämän pitäisi olla osa pullon eritelmäohjetta, ei etiketin suunnittelijan ongelmaa, joka ratkaistaan ​​pullon työkalujen jälkeen.

    4. Luonnonviini: Ei EU:n laillista määritelmää, mutta selkeät pakkaussopimukset

    Luonnonviiniluokka toimii ilman EU:n määräämiä sertifiointi- tai merkintävaatimuksia. Sillä on – vahvasti – joukko pakkauksiin liittyviä yhteisön sopimuksia, jotka tuottajat, maahantuojat, sommelierit ja erikoistuneet viininostajat ymmärtävät hyvin EU:n markkinoilla.

    Vapaaehtoiset sertifioinnit

    Tunnetuin vapaaehtoinen luonnonviinien sertifiointi EU:n markkinoilla on Vin Méthode Nature , jota hallinnoi Ranskan luonnonviinien tuottajien yhdistys. Sertifiointi edellyttää: luonnonmukaisesti tai biodynaamisesti viljellyt viinirypäleet (sertifioitu), manuaalinen sadonkorjuu, spontaani käyminen käyttämällä vain kotimaisia ​​hiivoja, eikä sulfiittilisäyksiä viininvalmistuksen aikana (mahdollista pieni lisäys pullotuksen yhteydessä 'avec sulfites ajoutés' -versiolle). Tämän sertifikaatin saaneet tuottajat voivat käyttää etiketissään Vin Méthode Nature -logoa – vapaaehtoista merkkiä, joka ilmaisee määriteltyjen standardien noudattamisen.

    Yhdistyneen kuningaskunnan markkinoilla (merkittävä Brexitin jälkeen vientiä harjoittaville EU:n tuottajille) organisaatiot, kuten RAW Wine ja erilaiset luonnolliset viinibaarit ja vähittäiskaupan ostajayhteisöt, noudattavat omia epävirallisia standardejaan. Nämä eivät luo EU:n merkintävelvoitteita, mutta ne kertovat yhteisön odotuksista, joita ostajat Ison-Britannian ja EU:n markkinoilla käyttävät arvioidakseen luontaisia ​​viinin pätevyystietoja.

    Luonnollisten viinien pakkaussopimukset

    Luonnollisen viiniyhteisön pakkauskäytännöt ovat kehittyneet estetiikan ympärille, joka viestii aitoudesta, käsityöstä ja kestävyydestä – usein tarkoituksella vastakohtana perinteisille hienoille viinipakkausnormeille:

    • Kevyemmät pullot: Tuottajat valitsevat aktiivisesti kevyemmän lasin – usein 350–420 g/750 ml – kestävän kehityksen lausumana, joka on linjassa luokan arvojen kanssa. Raskaan pullon laatusignaalina monet luonnonviinin tuottajat ja ostajat hylkäävät

    • Minimaalinen tarrasuunnittelu: Käsin piirretyt tarrat, typografisesti yksinkertaiset mallit ja lo-fi-tulostuksen estetiikka viestivät taidosta ja itsenäisyydestä. Taidokkaat kohokuvioidut etiketit, paksu folio tai monimutkaiset koristejärjestelmät ovat harvinaisia ​​luonnonviinien segmentissä

    • Tasapohjaiset pullot: Jotkut luonnolliset viinintuottajat ja -merkit ovat ottaneet käyttöön litteät (ei punttia) pullojen mallit materiaalin vähentämisen signaalina, vaikka perinteinen puntti on edelleen laajalti käytössä

    • Meripihkanvärinen tai antiikkivihreä lasi: Jotkin valmistajat käyttävät UV-suojaukseen – soveltuu viineille, joissa ei ole lainkaan tai vain vähän sulfiitteja, jotka ovat herkempiä valon aiheuttamalle hapettumiselle

    Luomu- ja luonnonviinilasipakkaukset EU-sertifiointivaatimukset ja pullon tekniset tiedot 02.jpg

    5. Biodynaaminen viini: Demeter- ja Biodyvin-sertifiointi

    Biodynaamisia viinejä sertifioi kaksi pääelintä EU:n markkinoilla: Demeter International (toimii kansallisten Demeter-organisaatioiden kautta Ranskassa, Saksassa, Italiassa, Itävallassa ja muissa EU:n jäsenvaltioissa) ja Biodyvin (ranskalainen yhdistys, johon kuuluu noin 130 viinitilaa Ranskassa ja muissa Euroopan maissa).

    Demeterin mukainen biodynaaminen sertifiointi edellyttää:

    • Viinitarhojen EU:n luomusertifikaatin taustalla

    • Biodynaamisten maatalouskäytäntöjen noudattaminen (biodynaamisten valmisteiden käyttö, biodynaamisten kalenteriperiaatteiden noudattaminen, erityinen maaperän hoito)

    • Viininvalmistuskäytännöt Demeterin sallittujen aineiden luettelossa, joka on useissa suhteissa EU:n luomuviininvalmistusta rajoittavampi – erityisesti pienempien sulfiittilisäysten osalta.

    Pakkaus: Demeter ei vaadi tiettyjä pullojen painoja, muotoja tai materiaaleja. Pakkauksen on täytettävä elintarvikkeiden kosketusvaatimukset ja EU:n luomumerkintävaatimukset (koska Demeter-sertifiointi edellyttää taustalla olevaa luomusertifikaattia). Demeter-logo voi esiintyä etiketissä EU:n luomulehtilogon ja sertifioivan tarkastuslaitoksen koodin rinnalla.

    Biodyvin-sertifiointi edellyttää biodynaamista rypäleenviljelyä ja minimaalista interventioviininvalmistusta. Biodyvinin jäsenet ovat enimmäkseen Elsassissa, Loiren laaksossa, Burgundiassa ja Rhônessa, ja heidän pakkauksensa heijastelee tyypillisesti näiden alueiden perinteistä hienoa viinin estetiikkaa – raskaampia Burgundin tai Bordeaux’n pullojen muotoja, perinteiset korkkisulkimet – pikemminkin kuin luonnollisen viiniyhteisön kevyttä estetiikkaa filosofisesta päällekkäisyydestä huolimatta.

    6. Lasipullon tekniset tiedot luomu- ja luonnonviinille

    EU:n vakiomuotoisia viinipulloja – Bordeaux (suorat sivut, näkyvät olkapäät), Burgundy (viistot olkapäät, leveämpi runko), Alsace/Riesling (korkea, kapea, huilun muotoinen) ja Rhône (Bordeaux’n ja Burgundin välillä) – ovat kaikki käytössä luomu- ja luonnonviineissä. Muotovalintaa ohjaavat viinialueen konventiot ja brändin estetiikka pikemminkin kuin luomu- tai luonnonsertifiointivaatimukset.

    Painonäkökohdat luokittain

    Viini luokka

    Tyypillinen pullon painoalue (750 ml)

    Huomautuksia

    Perinteinen premium-viini

    500-900 g+

    Raskaammat pullot merkitsevät premium-luokkaa perinteisillä markkinoilla; Jotkut super-premium-pullot painavat yli 1 kg

    Luomuviini (laajasti)

    350-600 g

    Ei painovaltuutusta luonnonmukaisesta sertifioinnista; tuottajien arvot vaihtelevat suuresti

    Luonnollinen viini

    330-450 g

    Vahva yhteisön suosio kevyelle; raskaat pullot ovat ristiriidassa viinin luonnollisten arvojen kanssa

    Biodynaaminen viini (Demeter/Biodyvin)

    400-650g

    Noudattaa usein alueellista sopimusta (Burgundin muodot ovat yleensä raskaampia); kestävyysarvot ovat olemassa, mutta vähemmän määrääviä kuin luonnonviini

    Tuottajille, jotka ovat siirtymässä perinteisestä luomu- tai luonnonviinien asemointiin, pullon painopäätös on merkittävä signaali kaupan ostajille ja kuluttajille. Asiantuntijat ovat usein havainneet epäjohdonmukaisuudeksi raskaan perinteisen pullon säilyttämisen samalla, kun viini asetetaan uudelleen luonnolliseksi. Yksityiskohtaiset ohjeet kevyen lasin suunnittelu- ja testausstandardeista löydät oppaastamme kevyet lasiset juomapullot: suunnittelu ja testaus.

    7. Sulkemisen valinta: korkki, kruunukorkki ja muut muodot

    Luomu- ja luonnonviinien sulkemisvalinnassa otetaan huomioon sekä tekniset että yhteisön signaalinäkökohdat, jotka ovat monimutkaisempia kuin perinteisen viinin kohdalla.

    Luonnollinen korkki

    Luonnonkorkki on edelleen hallitseva kuohumaton luomu- ja luonnonviinien sulkeminen EU:n markkinoilla, ja premium-ilmaisuille se on odotettu muoto. Luonnonkorkkia käyttävät luonnonviinintuottajat hankkivat tyypillisesti tilansa, joilla on sertifioitu kestävä korkinkorjuu. Luonnonviinin tuottajat käyttävät laajalti DIAM-teknisiä korkkeja – jotka on valmistettu rakeista luonnonkorkista, josta on poistettu aromiuuttoaineet – vaihtoehtona, joka eliminoi TCA:n (cork stint) -riskin ja säilyttää samalla korkkisulkimen havaintoarvon. Ohjeita viini- ja juomasuljintyypeistä ja niiden teknisistä ominaisuuksista löytyy oppaastamme pullonsuljintyypit.

    Kruunukorkki

    Merkittävä osa luonnollisista viinintuottajista käyttää kruunukorkkia (samaa muotoa, jota käytetään oluessa) ensisijaisesti pétillant naturel -tyyleihin, mutta yhä useammin vähäsulfiittipitoisiin kuohumattomiin viineihin, joissa kruunukorkin sinetin yksinkertaisuus ja luotettavuus vähentää hapettumisriskiä pullotuksessa. Kruunukorkki kantaa myös yhteisön signaalin luonnollisessa viinimaailmassa - se liittyy käsityötuotantoon ja käsityöläiseen aikomukseen. Kruunukorkin sulkemiseen tarkoitetut pullot vaativat tavallisen kruunun viimeistelyn (yleensä 26 mm halkaisija viinisovelluksissa – varmista lasintoimittajalta).

    Champagne Cork ja Muselet

    Premium-muodossa esiteltävissä petillant naturel -viineissä kruunukorkin tilalla käytetään samppanja-tyylistä sienikorkkia, jossa on lankahäkki (musetti). Tämä vaatii pullon, jossa on samppanjatyyppinen viimeistely – leveämpi kaulaprofiili kuin tavallisessa hiilihapotetun viinipullossa. Varmista ennen tilauksen tekemistä, että pullon tekniset tiedot sisältävät oikean kaulan viimeistelyn tarkoitetulle sulkijalle.

    Muut sulkemiset

    Jotkin luonnonviinin tuottajat käyttävät vahalla upotettuja sulkimia (vahan levittäminen korkin päälle tiiviin, koristeellisen viimeistelyn luomiseksi) käyttävät eräät luonnonviinien tuottajat arvovaltaa ilmaistakseen. Kierrekorkit ovat harvinaisempia Euroopan luonnonviiniyhteisössä kuin perinteisessä uuden maailman viinissä, vaikka jotkut tuottajat käyttävät niitä ja ovat täysin yhteensopivia luomu- ja luonnonviinien kanssa elintarviketurvallisuuden näkökulmasta. Lasitulppia (Vino-Lok-tyyppiä) käyttää pieni joukko tuottajia premium-päässä.

    Luomu- ja luonnonviinilasipakkaukset EU-sertifiointivaatimukset ja pullon määrittelyopas 03.jpg

    8. Pétillant Naturel: paineenkestolasivaatimukset

    Pétillant naturel (lyhennetään yleisesti pét-nat) on luonnollinen kuohuviini, joka on valmistettu méthode ancestrale -menetelmällä – viini pullotetaan ennen kuin ensisijainen käyminen on päättynyt, ja käyminen jatkuu suljetussa pullossa, jolloin syntyy luonnollista hiilihapotusta. Tämä prosessi johtaa viineihin, joiden hiilihapotusaste on tyypillisesti välillä 1,5–3 baaria, mikä on alhaisempi kuin samppanjalla (noin 6 baaria), mutta selvästi yli nollan.

    Tavallisia kuohumattomia viinipulloja ei ole luokiteltu sisäiselle paineelle, eikä niitä saa käyttää pét-natissa. Sopimattoman pullon käyttö aiheuttaa pullon rikkoutumisen vaaran varastoinnin aikana - erityisesti huoneenlämmössä tai sitä korkeammassa -, mikä muodostaa turvallisuusriskin varasto- ja kauppaympäristöissä.

    Pullon tekniset tiedot Pét-Natille

    • Paineluokitus: Pullon on vastattava vähintään viinisi synnyttämän hiilihapotuspaineen enimmäismäärää. Varmista odotettu paine viininvalmistajaltasi – viinin viimeistelykäyminen tietyllä jäännössokeritasolla tuottaa laskettavissa olevan CO₂-paineen. Pullot tulee arvioida turvamarginaalilla, joka ylittää odotetun maksimin (yleensä 2 kertaa nimellispaine).

    • Lasin paksuus: Painepulloissa käytetään paksumpaa lasia pohjassa ja seinissä kuin tavallisissa kuohumattomissa viinipulloissa; tämä lisää pullon painoa, mikä tulee ottaa huomioon eritelmissä

    • Lävistyssyvyys: Syvä puntti on vakiona paineluokitelluissa pulloissa, koska se tarjoaa rakenteellisen lujuuden ja jakaa sisäisen paineen tasaisemmin

    • Kaulan viimeistely: Kruunukorkki (26 mm) on pét-natin vakio; jos käytät samppanjakorkkia ja muslettia, kaulassa on oltava samppanjaprofiili

    Koska pét-nat on luonnonviiniluokka, jolla on vahvoja yhteisöllisiä arvoja kevyiden pakkausten ympärillä, paineistetun lasin turvallisuusvaatimuksen (joka lisää painoa) ja kevyempien pullojen luonnollisen viinin suosimisen välillä on luontainen jännitys. Päätöslauselman tarkoituksena on määrittää vähimmäispaineluokitus sen sijaan, että teknisiä määrityksiä ylitettäisiin – 4 baarin pullo kattaa turvallisesti useimmat pét-nat-karbonaatiotasot ilman, että vaaditaan raskaampaa lasia, jota käytetään samppanjaan (arvioitu 9+ bar).

    9. Käytännön tarkistuslista luomu- ja luonnonviinilasipakkauksille

    Ennen kuin viimeistelet pullon tekniset tiedot

    • ☐ Vahvista viiniluokka: luomu (sertifioitu), luonnollinen (sertifioimaton tai vapaaehtoisesti sertifioitu), biodynaaminen (Demeter/Biodyvin) tai pét-nat – jokaisella on erilaiset pakkausvaikutukset

    • ☐ Pét-nat: varmista odotettu sisäinen hiilihapotuspaine viininvalmistajalta; määritä paineistettu pullo asianmukaisella turvamarginaalilla

    • ☐ Luonnonviini: vahvista tuottajan toivoma pullon painoalue – lyijyä kevyellä painolla (350–420 g / 750 ml), ellei tuottaja toisin ilmoita

    • ☐ Vahvista suljintyyppi: kruunukorkki (26 mm viimeistely), luonnonkorkki (tavallinen viiniviimeistely), DIAM tai tekninen korkki, samppanjakorkki (vaatii samppanjaviimeistelyn)

    • ☐ Vahvista lasin väri: vakiovihreä, antiikkivihreä, meripihkanvärinen tai kirkas – luonnonviinissä, jossa on vähän sulfiittia, harkitse UV-suojaavaa lasin väriä

    Tarrapaneelin suunnittelu

    • ☐ Luomuviinit: suunnittele etikettipaneeli EU:n luomulehtilogon (vähintään 9 mm leveä), tarkastuslaitoksen koodin ja maatalouden alkuperämerkinnän kanssa samaan näkökenttään

    • ☐ Kaikille EU-viineille joulukuusta 2023 alkaen: suunnittele etikettipaneeli, johon mahtuu joko koko ravintoarvotaulukko tai skannattava QR-koodi (vähintään noin 1,5 cm × 1,5 cm, esteetön)

    • ☐ Biodynaaminen viini: varaa tilaa sekä EU:n luomulogolle että Demeter- tai Biodyvin-sertifiointimerkille

    • ☐ Vin Méthode Nature -sertifioidut viinit: suunnittele tilaa Vin Méthode Nature -logolle tavallisten pakollisten elementtien rinnalle

    • ☐ Varmista, että QR-koodin paikka ei putoa pullon korkeakaartuiseen osaan, jossa skannaus saattaa olla epäluotettavaa

    Vaatimustenmukaisuusdokumentaatio

    • ☐ Pyydä asetukseen (EY) 1935/2004 viittaava vaatimustenmukaisuusvakuutus lasintoimittajalta (sama vaatimus kuin kaikilla EU:n viinilaseilla)

    • ☐ Pyydä REACH-SVHC-ilmoitus – erityisen tärkeää, jos pulloissa käytetään koristeemailia tai erikoisvärejä

    • ☐ Luomutuottajat: varmista, että lasipakkauksissa ei ole asetuksen 2018/848 nojalla kiellettyjä aineita – tavallinen natronkalkkilasi täyttää tämän ilman ongelmia

    • ☐ Pét-nat: pyydä lasin toimittajalta paineluokitustodistus, joka vahvistaa, että pullo on mitoitettu määrittämällesi enimmäiskarbonointipaineelle

    EU:n markkinamerkintöjen noudattaminen

    • ☐ Varmista, että EU:n luomulehtilogo, tarkastuslaitoksen koodi ja maatalouden alkuperänimitys ovat hyväksytyssä näkökentässä ja värimuodossa (tarvittaessa)

    • ☐ Vahvista ravintoarvoilmoituksen lähestymistapa – täydellinen taulukko etiketissä tai energiaarvo etiketissä QR-koodilla e-etikettiin

    • ☐ Varmista, että ainesosaluettelo on saatavilla e-etiketissä tai etiketissä sijoitettavaksi

    • ☐ EU:n ulkopuoliset luomuviinin tuottajat: vahvista sertifiointielimesi ja EU:n luomuvaatimusten välinen vastaavuus ennen EU:n luomulehtilogon käyttöä

    FAQ

    Voinko käyttää EU:n luomulehtilogoa viinietiketissäni, jos viinirypäleeni ovat luomusertifioituja, mutta viinitilani ei ole EU:ssa?

    Kyllä, tietyin ehdoin. EU:n asetus 2018/848 sallii EU:n luomulogon tuontituotteissa, jotka täyttävät EU:n vastaavia luomutuotantostandardeja ja jotka on sertifioinut asianomaisessa kolmannessa maassa luomuvastaavuuteen hyväksytyn tarkastuslaitoksen toimesta. EU:n ulkopuolisten viinintuottajien osalta tämä edellyttää: EU:n komission maassanne tunnustaman tarkastuslaitoksen sertifiointia, joka kattaa sekä rypäleen viljelyn että viininvalmistuksen; EU:hun rekisteröity maahantuoja tai valtuutettu edustaja, joka on tunnistettavissa etiketistä; ja oikean maatalouden alkuperänimityksen käyttö ('EU:n ulkopuolinen maatalous', jos kaikki rypäleet ovat peräisin EU:n ulkopuolelta). Jos sertifiointielimesi ei ole EU:n hyväksytyllä vastaavuusluettelolla, et saa käyttää EU:n luomulehtilogoa – kansallisen järjestelmäsi vaihtoehtoiset luomulogot voivat näkyä etiketissä, mutta EU:n luomulogo on varattu vaatimustenmukaisille sertifioiduille tuotteille.

    Luonnonviinini on petillant naturel – minkä pullon ja suljin tekniset tiedot tarvitsen turvalliseen hiilihapolliseen pullotukseen?

    Pét-nat-viinit vaativat paineistetun lasin – tavallisia kuohumattomia viinipulloja ei saa käyttää hiilihapotetun viinin valmistukseen. Varmista viinisi odotettu suurin sisäinen hiilihapotuspaine viininvalmistajalta (perustuu pullotuksen jäännössokeritasoon ja odotettuun käymisen päättymiseen). Määritä vähimmäisturvamarginaaliksi pullo, jonka paine on vähintään kaksinkertainen. Useimmille pét-nat-viineille 4–5 baarin pullo on sopiva; tämä on huomattavasti kevyempi ja ohuempi kuin samppanjalasi (arvioitu 9+ baarille), mikä välttää turhan painon. Vakiosuljin on kruunukorkki (26 mm viimeistely), jonka lasitoimittajasi tulee varmistaa, että se on yhteensopiva pullosi kaulan viimeistelyn kanssa. Jos haluat esittelyyn mieluummin samppanja-tyylisen korkin ja musetin, määritä samppanjaprofiilinen kaulan viimeistely ja varmista lasintoimittajaltasi, että pullo on mitoitettu odotetulle painealueelle tällä suljintyypillä.

    Onko luonnonviinillä virallista EU-sertifikaattia, ja miten minun pitäisi merkitä viinini, jos tuotan luonnonviinistandardien mukaisesti?

    Luonnonviinille ei tällä hetkellä ole virallista EU:n laillista määritelmää tai sertifikaattia. Termi ei ole EU:n viinilainsäädännössä suojattu nimitys, ja kuka tahansa tuottaja voi käyttää sitä kuvaajana. Luotettavin kolmannen osapuolen sertifiointi luonnollisille viinintuottajille EU:n markkinoilla on Vin Méthode Nature, joka edellyttää luonnonmukaisesti tai biodynaamisesti sertifioituja rypäleitä, manuaalista korjuuta, kotimaista hiivakäymistä ja määritellyt rajoitukset sulfiittilisäyksille. Jos sinulla on Vin Méthode Nature -sertifikaatti, siihen liittyvä logo saattaa näkyä tarrassasi. Jos viinisi on lisäksi luomusertifioitua, EU:n luomulehtilogon ja tarkastuslaitoksen koodin tulee näkyä myös. Ilman muodollista sertifikaattia 'luonnollisen viinin' käyttö kuvaajana on laillisesti sallittua, mutta siihen ei liity kolmannen osapuolen varmentamista – erikoistuneen kaupan markkinat käyttävät yhä useammin vapaaehtoisia sertifiointeja erottaakseen aidosti luonnolliset viinit viineistä, joissa käytetään termiä löyhästi.

    Mitä muutoksia EU:n asetus 2021/2117 teki viinien merkintöihin, jotka vaikuttavat pullojen ja etikettien spesifikaatioihin?

    EU:n asetuksella 2021/2117 otettiin käyttöön pakolliset ainesosaluettelot ja ravintoarvoilmoitukset EU:ssa myytäville viineille, ja nämä vaatimukset ovat voimassa 8.12.2023 alkaen. Viinien pakkausmerkinnöissä on nyt oltava joko täydellinen ainesosaluettelo ja ravintoarvotaulukko fyysisessä merkinnässä tai etiketissä oleva energiasisältö ja kaikki tiedot saatavilla QR-koodin kautta. QR-koodivaihtoehto vaatii vähintään noin 1,5 cm × 1,5 cm:n tulostusalueen, joka on sijoitettava paikkaan, jossa se voidaan skannata ilman, että tarran kaarevuus tai päällekkäiset suunnitteluelementit estyvät. Luomuviinien etiketeissä, joissa on lisäksi oltava EU:n luomulehtilogo (leveys vähintään 9 mm), tarkastuslaitoksen koodi ja maatalousalkuperämerkintä, pakolliset elementtitilavaatimukset ovat kokonaisvaltaisia. Ennen kuin viimeistelet pullon ja etiketin suunnittelun, kartoita kaikki pakolliset elementit etikettipaneeliin – luomulogo + tarkastuskoodi + alkuperänimitys + QR-koodi + vakioviinin pakolliset elementit – varmistaaksesi, että kaikki sopivat luettavuutta vaarantamatta. Pullot, joissa on hyvin pienet etikettipaneelit tai laaja koristepeitto, saattavat vaatia etiketin uudelleensuunnittelua tai suuremman etikettipaneelin määrittelyn vaatimustenmukaisuuden saavuttamiseksi.

    Luomu- ja luonnonviinilasipakkaukset EU-sertifiointivaatimukset ja pullon määrittelyopas 01.jpg

    Luomu- tai luonnonviinietiketilläsi on erityisiä vaatimuksia – Varmistetaan, että pullosi tekniset tiedot tukevat niitä

    Luomuviinien etiketeissä on oltava EU:n luomulehtilogo, tarkastuslaitoksen koodi, maatalouden alkuperänimitys ja joulukuusta 2023 alkaen ravintoarvoa koskeva QR-koodi – kaikki etikettipaneelissa, jonka mitat määräytyvät pullon geometrian mukaan. Luonnonviinintuottajilla, jotka valitsevat kevyempiä pulloja, kruunukorkkisuljin tai pét-nat-painelasin, on lisämäärityksiä koskevia päätöksiä. Pullon määrittelyn saaminen oikein ensimmäisellä kerralla tarkoittaa, ettei etiketin uudelleensuunnittelua, ei uudelleentyökaluja eikä vaatimustenmukaisuusyllätyksiä EU:n rajalla.

    Kun jaat kanssa viiniluokkasi (luonnonmukainen, luonnonmukainen, biodynaaminen, pét-nat), sertifiointiasemasi ja kohdistat EU:n markkinoille HUIHE:n , voimme:

    • Suosittele pullon painoa, muotoa ja sulkuviimeistelyä luokkasi käytäntöjen ja kohdemarkkinoiden ostajien odotusten mukaisesti

    • Varmista, että pullosi etikettipaneelissa on EU:n luomulogo (vähintään 9 mm leveä), QR-koodi ja kaikki muut pakolliset elementit ilman ruuhkautumista

    • Toimita vaatimustenmukaisuusvakuutus, REACH SVHC-ilmoitus ja – pét-natille – paineluokitussertifikaatti, jota maahantuojasi ja EU:n markkinavalvonta voivat pyytää

    • Neuvoja kevyen lasin eritelmistä, jotka sopivat luonnollisen viiniyhteisön mieltymyksiin ja ovat yhteensopivia kestävän kehityksen sijoituksen kanssa

    Lähetä meille viiniluokkasi ja sertifiointitietosi   |   max@huihepackaging.com

    Viitteet

    Aiheeseen liittyvät blogit

    Liittyvät tuotteet

    50 ml 100 ml viininäyteputki lasipullot kannella Bulk
    50 ml 100 ml viininäyteputki lasipullot kannella Bulk
    Antiikkivihreä 750 ml Bordolese Elite viinilasipullo
    Antiikkivihreä 750 ml Bordolese Elite viinilasipullo
    175 ml 375 ml puolipullo vihreä lasi Bordeaux viinipullo tukkumyynti
    175 ml 375 ml puolipullo vihreä lasi Bordeaux viinipullo tukkumyynti
    Bulkki 375 ml vihreä pitkäkaulainen kruunuviimeistelylasillinen kuohuva omenasiideripullo
    Bulkki 375 ml vihreä pitkäkaulainen kruunuviimeistelylasillinen kuohuva omenasiideripullo
    750 ml tummanvihreä kaareva lasisiideripullo kruunukorkilla
    750 ml tummanvihreä kaareva lasisiideripullo kruunukorkilla
    Ainutlaatuinen 750 ml Cobalt Blue Glass Vodka -viiniviinipullon toimittaja
    Ainutlaatuinen 750 ml Cobalt Blue Glass Vodka -viiniviinipullon toimittaja
    Räätälöity etikettiruuvilla varustettu viinilasipullo, jossa on sisennys
    Räätälöity etikettiruuvilla varustettu viinilasipullo, jossa on sisennys
    Perinteinen 750 ml:n Claret-viinilasipullo paperitarralla
    Perinteinen 750 ml:n Claret-viinilasipullo paperitarralla
     Kierrepäällinen lyhytkaulainen 500 ml:n virkistävä viinilasipullo
    Kierrepäällinen lyhytkaulainen 500 ml:n virkistävä viinilasipullo
    Punted Personalised Label 750 ml Burgundy viinilasipullo
    Punted Personalised Label 750 ml Burgundy viinilasipullo
    Hock Rhine Riesling oliivinvihreät viinilasipullot korkilla
    Hock Rhine Riesling oliivinvihreät viinilasipullot korkilla
    Mukautettu etiketti tumma Bordolese Conica viinilasipullo
    Mukautettu etiketti tumma Bordolese Conica viinilasipullo
    75CL korkea pyöreä kevyt Bordeaux-viinilasipullo
    75CL korkea pyöreä kevyt Bordeaux-viinilasipullo
    Etelä-Afrikka nro 5 punaviinilasipullo etiketillä
    Etelä-Afrikka nro 5 punaviinilasipullo etiketillä
    Longneck 75cl Oliivinvihreä Bordolese Medium Red Wine Lasipullo
    Longneck 75cl Oliivinvihreä Bordolese Medium Red Wine Lasipullo
    200 ml 375 ml 500 ml pienet Eiswein Icewine -lasipullot tulpalla
    200 ml 375 ml 500 ml pienet Eiswein Icewine -lasipullot tulpalla
    Jälkiruokajääviinilasipullo
    Jälkiruokajääviinilasipullo
    Tummanvihreät meripihkan lasilliset viinipullot
    Tummanvihreät meripihkan lasilliset viinipullot
    750 ml tyhjä vihreä meripihkanvärinen korkki Bordeaux-punaviinipullo
    750 ml tyhjä vihreä meripihkanvärinen korkki Bordeaux-punaviinipullo
    Ruuvikorkkipäällinen ruskea vihreä viininpunainen lasipullo
    Ruuvikorkkipäällinen ruskea vihreä viininpunainen lasipullo

    OTA YHTEYTTÄ

     Xuzhou Huihe International Trade Co, LTD
     PUHELIN: +86- 15905200547
      SÄHKÖPOSTI:  max@huihepackaging.com
     WHATSAPP:  +86 18168787979
     
    Varastossa: MOQ 6 000 | Tilaus ja koristelu: MOQ 10 000

    Tislatut väkevät pullot

    Fermentoidut viinipullot

    Sekaviinipullot

    Juomalasipullot

    Sulkimet & Laatikot

    Jätä viesti
    Xuzhou Huihe kansainvälinen pääasiassa © 2026 - KAIKKI OIKEUDET PIDÄTETÄÄN  Sivustokartta | Tietosuojakäytäntö | Toimitusryhmä